Nematoma Lietuvos istorija: Tulpiniai

Nematoma Lietuvos istorija: Tulpiniai

1999 m. sausio 25 d. vakarą prie nušauto prokuroro G. Sereikos kūno stovintys policijos pareigūnai ir prokurorai suprato – nusikaltėliai metė iššūkį jiems visiems. Kartu – ir visai valstybei. Iškilo klausimas, kam priklauso valdžia?

Begalinį norą išsiaiškinti žudikus ir nusikaltimo užsakovus gesino niūri realybė: nebuvo jokių konkrečių įrodymų, mieste klaidžiojo gandai apie pačių policininkų vadovaujamas gaujas, siautėjančių nusikaltėlių įbauginti žmonės bijojo prabilti.

„Užeini į kavinę, padavėjai, žmonės prie staliukų, jeigu vienas kitas sėdi, iškart žiūri su baime akyse. Gatvėje vėl tas pats. Ko gero Lietuvoje kito tokio miesto su tokia įtampa nebuvo arba aš nežinau“, – tuometinę situaciją Panevėžyje prisimena buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius.

Aiškindamiesi garsiausius „tulpinių“ gaujos nusikaltimus – prokuroro G. Sereikos nužudymą, verslininko G. Kiesaus pagrobimą, policininko S. Piskunovo ir prokurorės V. Kazlauskaitės sušaudymą – pareigūnai daug ką darė pirmą kartą.

„Mūsų techninis apginklavimas, jeigu palygintume su žemdirbyste, tai mes su kolegomis iš kriminalinės policijos tuo metu dirbome su kauptukais“, – apie amžių sandūroje vykusį tyrimą pasakoja generalinės prokuratūros prokuroras Artūras Urbelis.

Kriminalistai nemiegodami paromis analizavo iš mobiliojo ryšio bokštų plaukiančius duomenis, kai dabar šį darbą akimirksniu atlieka kompiuteriai. Pirmą kartą buvo panaudoti psichologinio nusikaltėlių portreto modeliai, dėl šios bylos buvo keičiami įstatymai. Pareigūnams net teko kurti metodus, kaip aptikti prieš kelerius metus miškuose paslėptus nužudytų žmonių kūnus.

Tiriant „tulpinių“ gaujos nusikaltimus teisėsaugos pareigūnams reikėjo išmokti bendradarbiauti, atrasti naujus veiklos metodus. Atkuriamosios dokumentikos filmų cikle prisiminimais apie išskirtinį tyrimą Panevėžyje dalinasi tuo metu dirbę policijos kriminalistai ir prokurorai.

Visą video galite pamatyti čia – https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013675081/nematoma-lietuvos-istorija-1-s

Pasidalinkite!
Rekomenduojama Jums:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *