Alytaus pataisos namuose ne krata, o nuteistųjų žalojimo seansas

Alytaus pataisos namuose ne krata, o nuteistųjų žalojimo seansas

Asociacija „Kalinys“ neseniai paviešino pranešimą, pavadinta „Eilinis pareigūnų smurto protrūkis Alytaus pataisos namuose.“

Nuteistųjų vardu socialiniame tinkle paviešintas skundas, kuriame kalbama apie 23 esą sąmoningai sužalotus kalinius. Tuo metu nuteistųjų prižiūrėtojai teigia, kad nepasitenkinimas kyla kaskart, kuomet vyksta planinės kratos ir randama uždraustų daiktų.

Visą viešo skundo tekstą publikuojame neredaguotą (žr. žemiau), tačiau prieš tai pateikiame oficialią informaciją iš pataisos įstaigas valdančio Kalėjimų departamento (KD). Skunde minima Viešojo saugumo tarnyba jokiame reide pastaruoju metu nedalyvavo, tuo metu Kalėjimų departamentas turi savo vadinamąją Prevencinę grupę. Iš tiesų, liepos 5 d., Alytaus pataisos namuose buvo atliekama Prevencinės grupės pareigūnų planinė krata.

Kareiviškas pareigūnų elgesys

„Po tokių reidų, kuomet atliekama krata, randami ir atimami draudžiami turėti daiktai, visuomet kyla nepasitenkinimas. Šiuo atveju rasti 4 mobilieji, 7 jų SIM kortelės, kai kurie kiti dalykai – natūralu, kad žmonės liko nepatenkinti. Tačiau dėl kažkokių sužalojimų nebuvo informacijos. Kiek žinau, niekas į sveikatos priežiūras tarnybas nesikreipė“, – komentavo Kalėjimų departamento laikinasis direktoriaus.

Jis pripažino, kad tokių patikrinimų metu „gal to mandagumo ir nėra, kad būtų labą dieną ir viso gero“.

„Pareigūnų elgesys būna labiau kareiviškas“, – neslėpė KD vadovas.

Vis dėl to direktorius pabrėžė, kad pareigūnais, vadovaujančiais tokio pobūdžio reidas pataisos namuose, yra pasitikima ir jie kontroliuojami: „Kad sistemingai muštų nuteistuosius, tikrai nėra tokio dalyko.“

Asociacijos skundas

Vakar (aut. past. liepos 5 d.) Alytaus pataisos namuose, kamerų tipo patalpose įsiveržė viešojo saugumo tarnybos pareigūnai kartu į pataisos namų pareigūnais neva tikslu atlikti kratą ir ėmėsi represijų, stipriai sužalojo nuteistuosius. Kiek yra žinoma, nuteistieji, neapsikęsdami kankinimų susipjaustė rankas. Kol kas yra žinoma, kad buvo sumušti 23 nuteistieji, informacija tikslinama.

Keli nuteistieji nutarė atskleisti viską, kas vyko vakar ir prašo mūsų visų pagalbos.

Kaip nurodė nuteistasis, Alytuje buvo tikrai baisiai karšta: pats esu iš KTP (atlieka bausmę kamerų tipo patalpose), žodžiu rytas po rytinio patikrinimo atsidarė kameros durys, ir kareiviai įsiveržia į gyvenamąją kamerą, tiesiogine to žodžio prasme tiesiog nuteistuosius išspyria iš kameros visus tris į kolidorių, ir pastato prie sienos.

Kai stovėjome prie sienos, kareiviai pradėjo mus spardyti, lupti per šonus, bet pradžiai tai palyginus perkeltine prasme galima sakyti paglostė, liepė nusiauti kojines ir jas iš versti, supratome, kad nutarta atlikti kratą.

Po šios procedūros, mus toliau nuvedė į pasivaikščiojimo kiemelį, jau nuo antro aukšto (reikia praeiti nemažą kelią, per laiptinę iki pasivaikščiojimo kiemelio), einame rankas laikydami už nugaros, o tuo metu kareiviai su skydais, su spec. priemonėmis bananais lipa ant kojų, spardo, o per galvas daužo su plastmasinėmis pirštinėmis, ir taip patirdami smurtą, griūdami ant žemės, šliauždami ir kentėdami vusu tuos smūgius galu gale pasiekiame pasivaikščiojimo kiemelį, kur mus uždaro.

Pasivaikščiojimo kiemelyje atsipalaidavome ir jau nebe juokas, bijome sugrįžti atgal į gyvenamąją kamerą. Po gerų 15 minučių, atsidaro durys ir kažkas iš kareivių šaukia (Bl.., kokią kamerą?, prie sienos atsistojate – griežtai nurodė), ir tada pradėjo nevaikiškai mus mušti, bijojome žodį pasakyti, kojas ir rankas laikėme įtempę kaip kokias stygas, o jie lupa mus su tais bananais per šonus, iš kojų spardė į nugarą, rėkė, klykė tiesiog, atrodė, kad visos sausgyslės nutruks, vos ne ant špagato pastatė, liepė rankas iškelti, o jie per šonkaulius daužė. Tik girdime tyla už nugaros, o po to vėl serija smūgių.

Po to po tam tikros tylos, durys girdime tik užsirakino, tik tada susižvalgėme drebėdami visi su kitais kambariokais. O baisiausias grįžimas buvo, šiuo metu tik pagalvoju apie tai ir sau sakau sunku, viska skauda, ypa moraliai, kai jautiesi taip tiek fiziškai, tiek psichologiškai sugniuždytas, Valstybė kalba apie žmogus teises, apie smurto mažinimą artimojoje aplinkoje, o kas darosi įkalinimo įstaigose, ką jie daro su mumis?

Vakare nuėjome pas gydytoją, jis mus apžiūrėjo ir surašė abdukciją, yra dar teisingų žmonių, gydytojas prasitarė, kad administracija pagrasino, kad atleis iš pareigų, kad nustočiau surašyti visus sumušimus ir va lapus kažkokius davė į kuriuos gydytojas turi surašyti viską, bet gydytojas atsisakė klastoti dokumentus ir viską surašė į registracijos knygą. Tas gydytojas yra teisingas ir drąsus, ir tiesos neslėps.

Taigi, kviečiu visus dalintis šią informacija, kad viešojoje erdvėje visuomenė sužinotu kas vyksta, ir kaip elgiasi mūsų teisėsauga, ir kokiomis sąlygomis nuteistieji turi resocializuotis į visuomenę, teisinėje valstybėje.

Pasidalinkite!
Rekomenduojama Jums:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *