Kaliniu kastos

Kalėjimas

Zonoje sėdi žmonės, bet ten ne žmonių o vilkų įstatymai ir norėdamas išlikti žmogumi privalai jų laikytis.

Už grotų egzistuoja nuteistųjų gyvenimo modelis, kuris perimtas iš Rusijos kalėjimų, tarybinės okupacijos laikotarpiu. Gyvenimui kalėjime būdingos savitos tradicijos bei struktūrinė hierarchija.

Nuteistieji gyvena pagal jiems būdingas nerašytas elgesio taisykles (zakonus), turėdami arba neturėdami privilegijų subkultūros sistemoje. Kokias privilegijas kalinys turi ar neturi sprendžiama iš to, kokiai kastai jis priklauso. Pagal kalinių struktūrinę hierarchiją aukščiausią statusą turi vierchai. Tai autoritetai, įtakingi asmenys, gebantys suburti aplink save nusikaltėlių brigadą. Apskritai tai lyderiai turintys ryškių organizatorių ir koordinatorių bruožų, dažnai pasižymintis gerais ryšiais kriminaliniame ir biznio pasaulyje. Taip pat teisėsaugos ir valdžios organuose, gyvenantis iš nusikalstamos veikos ir priklausantys nusikalstamam susivienijimui.

Rusijos kalėjimuose neribotą valdžia turi „vagys pagal įstatymą“ , „teisėtis vagys“ ar „įstatymo vagys“ (vory v zakonie). Deja tikslaus lietuviško vertimo nėra. Jie stovi net aukščiau už vierchus ir yra nusikaltėlių ideologai. „Teisėti vagys“ dažniausia yra profesionalūs recidyvistai ir suteikia „stogą“ organizuotai nusikalstamai grupuotei. Kameroje vagiui gultas privilegijuotas – apatinis, šalia lango. Jis kalba tik vagių žargonu (blatnaja muzyka), ir prižiūri ne tik kameros, bet ir viso kalėjimo tvarką ir turi didelę įtaką kalėjimo administracijai („dieržit mast‘ i nie ustupajiet vlast“). „Įstatymo vagis“ gyvenimo kredo – „viek svobody nie vidat‘ “. Kalėjimas jam – tarsi gimtieji namai.

Lietuvos kalėjimuose daugiausia privilegijų turi ir nesitaiksto su administracijos nurodymais bachūrai. Jie būna putiovi, blatniakai, žaliukai ir bradiagos. Labiausia bachūrų išnaudojama kasta – duchai, chazeikos. Tai paslaugas atliekantys, moraliai palaužti ir bijantys nusileisti iki gaidžių kastos kaliniai.

Gaidžiai, nuskriaustieji, – tai žemiausia ir labiausiai niekinama kasta kalinių subkultūroje. Gaidžiai kastų sistemoje neturi jokių teisių, jie negali miegoti kaliniams įprastose lovose, sėstis už bendro stalo, kartu valgyti, privalo naudotis atskirais buities rakandais. Jie nuolat kenčia tiek psichologinį, tiek fizinį smurtą. Dažnai gaidžiais tampa prasilošę ar kitaip įsiskolinę, nesugebantys laiku grąžinti skolos, taip pat prigauti apgaulės būdu, fiziškai silpni asmenys, turinys moteriškų manierų arba nuteisti už nepilnamečių išžaginimą. Pati žemiausia gaidžio ištaka – vaflioras – nuskriaustasis, kuriam prievarta per lūpas buvo perbraukta lytiniu organu. Varšmakai – nuskriaustieji apipilti šlapimu arba apšlapinti kitų. Parašnikai – morališkai nusmukę ir visų pasmerkti. Jeigu nuteistasis nuvarytas į gaidžių kastą, dar nereiškia, kad su juo lytiškai tenkinasi kiti kaliniai arba jis prievartaujamas. Tokiems reikalams atsiranda gaidžių savanorių – homoseksualų, kurie be jokios prievartos tenkina kalinių intymius norus. Tai – šliapos. Tarp pačių gaidžių taip pat vyksta hierarchinė kova. Vienas ima vierchą, kiti jam paklūsta. Yra ir putiovų gaidžių.

Pavojingiausia kasta kitiems nuteistiesiems – ožiai – informacijos zonos administracijai teikėjai. Tai iš esmės skundikai (stukačiai, koziolai), bendradarbiaujantys su teisėsaugos institucijos pareigūnais. Jiems priskiriami ir nuteistieji, dirbantys nuteistųjų valgykloje – muchamorai, lažkomoinikai.

Yra ir neutralių nuteistųjų. Daugiausia tai atsitiktinai papuolę, nieko bendro su nusikalstamu pasauliu neturintys žmonės. Jie nesigilina į kalėjimo subkultūros ypatybes, bet vardan ramybės kai kurių taisyklių prisilaikantys. Tai ir mužikai (provincialai), rabatiagos (darbininkai), velniai (nevalyvi, nepatikimi) džiumbrai (nieko neturintys).

Tarp nuteistųjų galima sutikti ir žertvų (susikompromitavę nuteistieji), šnyrų (tvarkantys patalpas, dalijantys maistą), krysų (vagiančių iš savų).

Nuteistųjų kastos susiformavo per ilgą laiką ir jas panaikinti būtų nerealu, kadangi jas toleruoja ne tik patys nuteistieji, bet ir kalėjimo administracija.

3 komentarai apie “Kaliniu kastos

 • 2014/03/18 at 20:27
  Permalink

  Kaip laisvej stovi taip ir tiurmoj busi jei nrmalus nx tai visur busi normalus svarbu nekaziolint nieko, nes kaziolu niekas nekencia

  Reply
 • 2014/03/18 at 23:31
  Permalink

  super 🙂 gerbiu bachurus reikia but normaliam visur ir visada ir viskas bus gerai, o kokia praeitis buvo giliai px…. visiem reiketu pabut tiurmoj…. bet kaziolus visus tai nx pec etapu bl

  Reply
  • 2017/03/26 at 20:41
   Permalink

   Tu debilas esi konkretus, ir tawo mastymas supuves vapse…tos kastos yra sukurtos tam kad tu tarnautum kazkam kas sustresnis? man kasnors kanors pasakytu ten zonoje iskart uzmusciau nachui vietoje sudauyciau galva ir uzmusciau tiesiog….Gyvenime reikia kabintis i viska o ne apie kalejimus galvoti daune tu

   Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *