Atviroji kolonija – daugiau laisvės

Pravieniškių atviroji kolonija

Pravieniškės II – nedidelė, mišku apsupta gyvenvietė, kurioje įsikūrusi vienintelė šalyje atviroji kolonija. Pravieniškių įkalinimo įstaigų gyvenvietės istorija mena tarpukarį.

Iš pirmo žvilgsnio antrosios Pravieniškės niekuo nesiskiria nuo kitų, atokiau nuo didžiųjų miestų įsikūrusių gyvenviečių. Nedideli, sovietmečiu suręsti daugiabučiai, pakraščiuose – privatūs namai. Kukli, kaimo tipo parduotuvė bei pagrindinė gyvenvietės gatvė.

Tolumoje – aukštos, spygliuota viela apraizgytos II-ojo sektoriaus, vadinamosios „dvoikės“ sienos, sargybos bokšteliai, kuriuose pasikeisdami visą parą budi automatais ginkluoti šauliai.

Už šių sienų bausmę atlieka ne vienas garsus šalies nusikaltėlis. Atskiroje, izoliuotoje nuo kitų kalinių „dvoikės“ zonoje dienas leidžia kalėti iki gyvos galvos nuteisti recidyvistai.

Aplinka neprimena kalėjimo

Į akis krinta po gyvenvietę vaikštantys žmonės. Didžioji jų dauguma – prie krūtinės segi korteles su nuotrauka, vardu pavarde bei kitais duomenimis.

Pirmą kartą antrosiose Pravieniškėse viešinčiam svečiui gali kilti klausimas – ką laisvėje veikia kaliniai? Juk nusikaltimus padarę asmenys tarsi privalėtų tūnoti už spygliuota viela apjuostų sienų, o ne laisvai vaikščioti po miestelį, naudotis taksofonais ar net sėsti į autobusą ir nežinia kur išvykti.

Po Pravieniškes vaikštinėjantys žmonės baltomis kortelėmis, atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantys nuteistieji. Jų skaičius nuolatos kinta, vieni išvyksta pasibaigus bausmės laikui, jų vietą pakeičia kiti.

Šiai dienai atvirojoje kolonijoje dienas leidžia 62 vyrai ir 2 moterys. Viena dama čia pateko už vagystę, kita – už kūno sužalojimą.

Didžioji dalis nuteistųjų – už sukeltas tragiškas avarijas. Į atvirąją koloniją taip pat patenkama padarius neatsargius ir nesunkius tyčinius nusikaltimus. Tai gali būti ir vagystės, ir smulki kontrabanda, galų gale – darbų saugos pažeidimai.

Atvirosios kolonijos gyventojus vadinti kaliniais nebūtų teisinga. Palyginus su griežto režimo sąlygomis, kuriose laikomi žudikai, prievartautojai ar narkotikų prekeiviai, atvirojoje kolonijoje sudarytos išskirtinai geros sąlygos.

Atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantys nuteistieji nėra saugomi, jie prižiūrimi

Atviroji kolonija labiau primena bendrabutį ar kareivines, tačiau ne kalėjimą.

Kapitaliai suremontuotame buvusių kareivinių pastate įrengti 7 dideli kambariai, vadinami „miegamaisiais“. Gyventojų skaičius šiuose kambariuose – nevienodas: viename gali būti įsikūrę aštuoni, kitame – daugiau nei dešimt kalinių.

Patalpos nudažytos šviesiomis spalvomis, tvarkingos, šalia lovų stovi dailios spintelės, nuosavi plazminiai televizoriai, kompiuteriai, leidžiantys pasimėgauti DVD filmais ar žaidimais – jei ne grotos, pamanytum, jog atsidūrei ne tokioje prastoje ligoninėje, pensione arba sanatorijoje.

Šalia „miegamųjų“ yra jaukus valgomasis, virtuvė su apynaujais baldais, dušo patalpos, lauke – krepšinio aikštelė, treniruokliai, futbolo aikštynas.

Atviroji kolonija

Nuteistieji gali dirbti ir mokytis

Nuteistieji kasdien gali vykti į darbą bet kurioje Lietuvos vietoje.

Atvirosios kolonijos gyventojai dažniausiai dirba medienos apdirbimo ar baldų pramonės įmonėse. Įsidarbinti tiesiogiai jie negali. Tai daroma tarpininkaujant savotiškai darbo biržai, Kalėjimų departamentui pavaldžiai valstybės įmonei. Per ją nuteistuosius įdarbina jų paslaugų pageidaujančios bendrovės.

Sudaroma trišalė sutartis, kad prižiūrėtojai galėtų patikrinti, ar kalinys iš tikrųjų dirba. Prižiūrėtojai nesibodi apsilankyti jų darbo vietose bei patikrinti kaip jiems sekasi darbuotis, ar šie nėra paragavę svaigiųjų skysčių.

Dirbantys kaliniai gali mėgautis iki 10 dienų trukmės kasmetinėmis atostogomis, bet tik Lietuvoje – į užsienį išvykti draudžiama.

Sąlyga viena – po darbo jie privalo iš karto grįžti į koloniją ir būti blaivūs.

Kaliniams yra sudarytos sąlygos ir mokytis – jie gali vyksti į paskaitas aukštesniosiose mokyklose, universitetuose.

Pinigai įkalinimo įstaigoje

Kitose kalinimo įstaigose griežtai draudžiama turėti grynųjų pinigų bei vertingų daiktų, o toks draudimas kolonijos gyventojams negalioja.

Nuteistieji gali turėti tiek pinigų, kiek tik sugeba užsidirbti. Gyvenant šioje vietoje jų iš tiesų reikia. Jeigu kitose įkalinimo įstaigose kaliniai maitinami nemokamai, čia maistą reikia pirkti ir gaminti patiems. Taip pat nuteistieji privalo mokėti už sunaudotą elektros energiją.

Kiekvienas nuteistasis gauna į mėnesį po 38 eurus. Didžioji dalis šių žmonių dirba įvairiose įmonėse ir užsidirba papildomai. Tie, kurie dirbti negali dėl sunkios sveikatos būklės be veiklos nepaliekami. Jie šluoja kiemą, tvarko teritoriją.

Savaitgaliais keliauja namo

„Čia esu jau ketverius metus, liko dar du. Tiek man teismas skyrė už sukeltą avariją. Galiu pasakyti tiek, sąlygos tikrai nėra blogos, tačiau būtina susitaikyti su mintimi, jog visą bausmės laiką privalu laikytis nustatytos tvarkos. Tie, kas jos laikosi, didesnių problemų neturi“, – sakė kolonijoje sutiktas apie 25 metų vyras.

Tinkamai besielgiantys, negirtaujantys ir laiku į bendrabutį primenančią įkalinimo įstaigą grįžtantys nuteistieji gali savaitgaliams grįžti namo ir dvi paras džiaugtis artimųjų draugija.

Drausmingi nuteistieji gali mėgautis neribotais pasimatymais su artimaisiais. Viename kambarių yra net lovelė kūdikiui. Aplankyti vyrų čia gana dažnai atvyksta jų žmonos su mažais vaikais.

Kartą per metus nuteistiesiems skiriamos dviejų savaičių trukmės atostogos. Neturintys nuobaudų keliauja namo, na o nusižengėliai – atostogauja Pravieniškėse.

Dažniausiai nuobaudos skiriamos už alkoholio vartojimą, negrįžimą nustatytu laiku ar mobiliojo ryšio telefono turėjimą. Visi nuteistieji žino, jeigu užklupome neblaivų, jie turi pasiimti čiužinį ir keliauti į baudos izoliatorių. Jame praleidžiama iki 15 parų.

Draudimas naudotis mobiliaisiais telefonais sunkiai suvokiamas. Juk atvirosios kolonijos viduje yra taksofonas, dar vienas įrengtas gatvėje.

[wp_ad_camp_1]

Nuteistieji gali skambinti kam tik nori. Kalbėti galima tiek, tiek leidžia finansinės galimybės. Taksofonai nėra nemokamai, norint jais naudotis reikia įsigyti specialią mokėjimo kortelę.

Pasimatymų skaičius su artimaisiais kolonijoje neribojamas.

Gyvena nuomojamuose butuose

Teismo paskirtą bausmę atvirojoje kolonijoje atliekantys nuteistieji gali pretenduoti ir į išskirtines sąlygas. Įstatymai leidžia tam tikrais atvejais gyventi ne kolonijoje, bet su šeimos nariais įsikurti šalia išsinuomotame būste.

Norintiems pretenduoti į šią galimybę būtiną sąlyga, jog šeimoje būtų mažametis vaikas.

Net ir gyvenimas bute kartu su šeima turi savų ypatumų. Bet kuriuo paros metu čia gali apsilankyti kolonijos prižiūrėtojai, tikrinti ar nustatytu laiku yra namuose, ar jis blaivus.

Nuteistieji, gyvenantys butuose kartu su šeima – patys pavyzdingiausi. Jie puikiai suvokia, kad nusižengus tvarkai privalės palikti šeimos prieglobstį ir keliauti atgal į koloniją. Todėl žmonės itin vertina ir saugo galimybę būti su artimaisiais.

Nuolatinių patikrinimų sulaukia ir savaitgaliams į namus išleidžiami atvirosios kolonijos gyventojai.

Perkėlimas

Vienintelė šalyje atviroji kolonija ilgus metus veikė Kybartų miestelyje. Jo gyventojai iki šiol pamena gatvėmis vaikštinėjusius vyrus su prisegtomis kortelėmis.

Vieša paslaptis – Kybartuose nutiestieji gyveno kur kas laisviau nei dabar. Prižiūrėtojų ten mažiau, todėl silpna kontrolė sudarė puikias sąlygas kaliniams miestelyje girtauti, o prisigėrus tyliai grįžti į gyvenamąsias kolonijos patalpas.

2005 metais koloniją iš Kybartų perkėlus į Pravieniškes, nuteistieji patyrė ne pačius maloniausius išgyvenimus, su jais nemažai vargo turėjo ir prižiūrėtojai.

Prie gero gyvenimo pripratę nuteistieji negalėjo susitaikyti su tuo, jog nuo šiol jų gyvenimas bus įspraustas į kur kas griežtesnius rėmus.

Pasak įstaigos vadovo, atvirojoje kolonijoje neegzistuoja kitoms įkalinimo įstaigoms būdinga kriminalinės subkultūros bei kalinių kastų problema.

„Pradžioje buvo tam tikrų bandymų įvesti savą tvarką, bet mes neleidome įsigalėti kriminalinei subkultūrai. Esminė priežastis – čia visi lygūs, visi privalo dirbti. Vos tik nuteistasis atvyksta koloniją – gauna šluotą ir eina šluoti pagrindinę Pravieniškių gatvę“, – sakė įstaigos vadovas.

Į atvirąją koloniją patekę žmonės dažniausiai neturi nieko bendra ir su nusikalstamu pasauliu. Dėl to į ją teismai siunčia ir buvusius policijos pareigūnus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *